Amazon’da Reklam Verme Rehberi 

Amazon’da reklam verme rehberi ile birlikte sizler de Amazon gibi önemli bir platform üzerinden daha hızlı ve kolay satış yapabilirsiniz. Sponsorlu yani reklamlı ürünler, her platformda potansiyel müşterilere erişim konusunda kolaylık sağlar. Bu reklamların amacı, müşterilerin ürünler için karar verme sürecinde satın almaya karar vermesini kolaylaştırır. Amazon reklamları da büyük bir platform olması sebebiyle bu görevi fazlasıyla yerine getirir. Yazımızda Amazon reklamları ile ilgili olarak bilinmesi gereken tüm detaylardan bahsedeceğiz. 

Amazon Reklamı Nedir? 

Amazon reklamı nedir ve nasıl kullanılır sorusu, son yıllarda çok fazla merak edilmeye başlamıştır. Amazon reklamı, Amazon reklam platformu olan Amazon Advertising ile ürün ve hizmetlerin tanıtılması ve buna bağlı olarak da satışların artırılması için yapılan reklam kampanyalarıdır. Amazon üzerinden satış yapmak isteyen markalar, işletmeler ve online satıcılar için uygun bir üründür. Amazon reklamcılığında farklı reklam modelleri vardır. Bunlar: 

  • Sponsorlu ürünler (Sponsored Products) 
  • Sponsorlu markalar (Sponsored Brands) 
  • Sponsorlu görüntüleme (Sponsored Display) 

Amazon reklamları CPC yani tıklanma başına ödeme modeli ile çalışır. Böylece reklamlarınız yalnızca tıklandığında ödeme yapmanız gerekir. Tıklanma sayısının artması, reklam bütçesinin artmasına neden olsa da aynı zamanda ürün ve hizmetlerin satışını da artıran bir unsurdur.

Amazon’da Nasıl Reklam Verilir? 

Amazon’da reklam verme bazı işlem adımlarının yerine getirilmesini gerektirir. Bu adımların doğru bir biçimde yapılması ile birlikte, reklamların sağlamış olduğu avantajlar ve faydalar da ortaya çıkar. Amazon’da reklam vermek, işletmelerin ve markaların ürünlerini daha fazla kullanıcıya ulaştırması ve satışlarında olumlu etkilerin olması için gereklidir. Amazon gibi platformlarda çok fazla satıcı ve tedarikçi vardır. Tüm bunların arasından sıyrılmak ve ürünleri öne çıkarmak doğal olarak zordur. Doğru Amazon reklam verme adımları ile birlikte, rekabet ne kadar güçlü olursa olsun Amazon’da ürünleriniz öne çıkabilecektir. 

Amazon Reklamcılığına Başlama Adımları

Amazon reklamcılığı başlama adımları ile birlikte herkes Amazon platformunda reklam verebilir ve ürünlerin öne çıkmasını sağlayabilir. Çok karmaşık ya da zor gibi görünebilir ancak doğru adımlarla birlikte aslında çok basit olduğunu ifade edebiliriz. Amazon reklamcılığına başlamak isteyenler için, takip edilmesi gereken adımlar aşağıdaki gibidir: 

Amazon Hesabı Oluşturma veya Giriş Yapma

Bir Amazon hesabınız yok ise öncelikle hesap oluşturmanız gerekir. Daha önceden oluşturmuş olduğunuz bir hesabınız var ise de giriş yapın. Amazon üzerinden reklam vermek istediğinizde seller veya vendor hesabı oluşturmanız gerekir. 

Amazon Advertising Platformuna Erişim

Platformdaki konumuza uygun olarak Amazon üzerinden Advertising ya da reklam sekmesine tıklamanız gerekir. 

Reklam Türünü Seçin

Amazon üzerinde kullanabileceğiniz farklı reklam türleri vardır. Bu reklam türleri arasından, işletmeniz için en uygun olanları bulmanız gerekir. Tercih edilen reklam türleri aşağıdaki gibidir: 

  • Sponsored Products (Sponsorlu Ürünler)
  • Sponsored Brands (Sponsorlu Markalar)
  • Sponsored Display (Sponsorlu Görüntüleme)

Kampanya Oluşturma

Reklam türünü belirledikten sonra ilk reklam kampanyasını oluşturmanız gerekir. Bu süreçte kampanya ismi, bütçesi ve süresi belirlenmektedir. Doğru ve etkili planlama yapılması gereken bir aşamadır. 

Anahtar Kelimeleri ve Hedef Kitlenizi Belirleyin

Hangi anahtar kelimeleri kullanacağınızı ve hedef kitlenizi belirlemeniz gerekir. Bu süreçte doğru anahtar kelimenin belirlenmesi ve bunun hedef kitleye uygun olması çok önemlidir. 

Pro tip: Anahtar kelime araştırması için Helium10 aracı üzerinde bulunan Cerebro ve Magnet araçlarını kullanabilirsiniz.

Reklam Metinlerini ve Görsellerini Oluşturun

Reklamınız için kullanacağınız metinleri ve görselleri belirlemeniz gerekir. Reklam başlıkları, görseller, açıklamalar vesaire ilgi çekici ürünler belirlenmelidir. 

Bütçeyi Ayarlayın

Amazon reklamları için en önemli konuların başında bütçenin belirlenmesi gelir. Bu süreçte toplam ve günlük bütçenin belirlenmesi gerekir. Amazon reklamlarında tıklanma başı modeliyle çalışır. 

Pro tip: Lansman sürecinde yüksek bütçe ve CPC ile ürününüzü test edip, aynı zamanda inceleme sayılarınızı artırabilirsiniz.

Reklamı Takip Edin ve Optimizasyon Yapın

Reklam oluşturduktan sonra reklamların izlenmesi ve anahtar kelimeler için verilen tekliflerin ayarlanması gerekir. Bu doğrultuda hedef kitlenizi revize etmeniz ve reklam performansınızı da optimize etmeniz gerekir. 

Raporları İnceleyin

Amazon reklam platformu üzerinden reklam kampanyalarınızın performansını detaylı bir şekilde rapor halinde inceleyebilirsiniz. Raporları düzenli bir şekilde inceleyerek reklam stratejinizi geliştirebilirsiniz. 

Pro tip: Amazon’un search term raporlarını maksimum 65 gün olarak verdiğini unutmayın.

Reklam Kampanyanızı Başlatın

Oluşturmuş olduğunu reklam kampanyasını başlatmanız gerekir. Reklamları başlatarak, ürünlerinizin görünürlüğünü ve satışları artırabilirsiniz. 

Amazon Seller veya Vendor Hesabı Nasıl Açılır?

Amazon seller veya vendor hesabı açma reklam vermek isteyenler için yapılması gereken ilk adımdır. Seller satıcıların vendor ise tedarikçi olan firmaların açması gereken hesaptır. Bu hesapların açılışının ayrı ayrı incelenmesi gerekir. Sizlere hangi türde hesap açacaksanız buna göre bilgi vermek istiyoruz. Buna göre: 

Amazon Seller (Satıcı) Hesabı Oluşturma

Amazon seller hesabı oluşturma için ilk adım Amazon Seller Central’e giriş yapmanız gerekir. Giriş yaptıktan sonra ana sayfada yer alan başla ya da hemen başla sekmelerinden hesap oluşturmanız gerekir. Daha sonrasında sizlerden talep edilen temel bilgileri girmeniz gerekir. Ürün ve ödeme bilgilerini de girdikten sonra ürü listeleme ve satışa başlama seçenekleri ile reklam vermeye başlayabilirsiniz. 

Amazon Vendor (Tedârikçi) Hesabı Başvurusu

Amazon vendor hesabı oluşturma ise tedarikçi olacak olan kişilerin oluşturması gereken bir hesaptır. Vendor hesabı açmak için Vendor Central daveti almanız gerekir. Büyük markalar ve toptan satıcılar, Vendor programlarına davet edilir. Başvuru için yapılması gerekenler ise şöyledir: 

  • Öncelikli olarak Amazon’a başvurmanız gerekir. Bunun için Amazon tedarikçi ilişkileri ekibi ile görüşmeniz ve iletişime geçmeniz gerekir. Amazon Vendor olmak için tanınmış ya da büyük bir marka olmanız gerekir. 
  • Davet gelmesi ya da başvurunuzun kabul edilmesi ile birlikte Amazon sizleri Vendor programına dahil edecektir. Vendor Central platformuna yönlendirildikten sonra burada hesabınızı oluşturmak ve yönetmek kalacaktır. 

Amazon Reklamcılığında Sık Yapılan Hatalar

Amazon reklamı vermek isteyen kişilerin zaman zaman yapmış olduğu son derece önemli hatalar vardır. Bu hatalardan kaynaklı olarak reklamlarında olumsuz geri dönüşler söz konusu olacaktır. Yapılan en sık ve önemli hatalar aşağıdaki gibidir: 

Yetersiz Anahtar Kelime Araştırması

Reklam kampanyalarının temelinde anahtar kelimeler yer alır. Reklam kampanyası başlatılırken, ilgili anahtar kelimelerin seçilmemesi ya da yetersiz kalması ile birlikte reklamların hedef kitleye ulaşması oldukça güç olacaktır. 

Düşük Anahtar Kelime Kalitesi

Anahtar kelimelerin kalitesinin düşük olması da yine yapılan bir diğer önemli hatadır. Hedef kitlenize uygun ve aynı zamanda kaliteli anahtar kelime belirlemeniz gerekir. 

Yetersiz Bütçe Planlaması

Reklam kampanyalarında kullanılmak üzere yetersiz bir bütçe ayarlanması ile birlikte reklam performansı düşer. Reklamlara ihtiyaç duyduğunuz oranlarda bütçe belirlemeniz gerekir. 

İzleme ve Analiz Eksikliği

Reklam kampanyalarında performansların düzenli olarak izlenmesi ve analiz edilmesi gerekir. Böylece hataların düzeltilmesi ve en önemlisi de stratejilerin iyileştirilmesi sağlanır. Bunun için Amazon reklam platformu sizlere veriler sunar. 

Yetersiz Ürün Listeleri ve Görselleri

Hazırlanan reklam metinlerinin ve görsellerinin yetersiz olması ya da yeterince dikkat çekici olmaması da yine bir diğer önemli hatadır. Ne kadar etkili reklam metinleri ve görselleri hazırlanırsa, reklamların etkisi de artmaktadır. 

Amazon reklam verme rehberi olarak hazırladığımız detaylı yazımızla birlikte sizler de Amazon üzerinden çok daha detaylı ve etkili reklam verme süreci geçirebilirsiniz. Bu süreç ne kadar profesyonel bir biçimde yönetilirse, reklamlardan elde edilecek olan geri dönüşler de o kadar iyi olacaktır. 

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top