Satışların Desteklenmesi İçin Amazon Reklam Modelleri

Amazon reklam modelleri ile satışların desteklenmesi ve artırılması, herkes için mümkündür. Amazon platformunda, satıcıların satışlarını artırması ve daha fazla potansiyel müşteriye erişebilmesi için reklam özelliği vardır. Amazon reklam özelliği ile birlikte Amazon üzerinde görünürlüğünüzü ve satışlarınızı artırabilirsiniz. Amazon reklamları nasıl çalışır ve en iyi amazon reklam modelleri nelerdir birlikte inceleyelim. 

Amazon Reklam Verme İçin Gerekenler 

Amazon reklam verme sürecinde, yapılması ve dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır. Amazon üzerinden reklam vermek istiyorsanız, öncelikle bir satıcı veya da tedarikçi hesabına ihtiyacınız vardır. Bunun için Amazon üzerinden hesap oluşturmanız gerekir. Amazon hesap oluşturma için resmî web sitesini ziyaret etmeniz yeterli olacaktır. Sizin için uygun bir hesap oluşturduktan sonra, ürünlerinizi amazon kataloğu ile eşleştirmeniz gerekir. Bunların yanı sıra Amazon reklam vermek için yapılması gereken diğer işlemler aşağıdaki gibidir: 

 • Reklam kampanyanız için öncelikle bütçe belirlemeniz gerekir. Belirlediğiniz bütçe, reklamlarınızın ne kadar süre tıklanmasını ve görüntülenmesini istediğinizi belirler. Bu sebeple bütçe belirleme sürecinde dikkatli olmanız gerekir. 
 • Amazon üzerinde kullanılan farklı reklam türleri vardır. Sponsorlu ürünler, sponsorlu markalar ve sponsorlu görüntüleme bu reklam türleri arasında yer alır. Daha sonra bu reklam türlerini daha detaylı açıklayacağız. 
 • Hedef kitlenizi ve anahtar kelimenizi belirlemeniz gerekir. Belirlemiş olduğunuz anahtar kelimeler sayesinde ürünlerinizin müşteriler tarafından bulunmasını sağlayabilirsiniz. 
 • Bütçenizi ve anahtar kelimelerinizi belirledikten sonra reklam kampanyalarınızı oluşturmanız gerekir. 
 • Bir sonraki aşamada reklam metinlerinin ve görsellerin oluşturulması gerekir. İlgi çekici görseller ve metinlerle birlikte ilgi çekici reklamlar oluşturulabilir. 
 • Reklam kampanyalarınızı izlemeli ve gerekli şekilde optimize etmelisiniz. Düzenli olarak reklam kampanyalarının izlenmesi ile birlikte performans analizi yapılabilir ve reklam bütçesi de etkin bir şekilde yönetilebilir. 
 • Amazon reklam sistemi üzerinden, reklam kampanyalarınızın performansını inceleyebilir ve bu konuda detaylı bir rapor alabilirsiniz. 

Amazon’da Reklam Vermenin Faydaları Nelerdir?

Amazon’da reklam verme pek çok avantaja sahiptir. Amazon çok önemli bir ciddi bir satış platformudur. Bu yüzden de satıcılar arasındaki rekabetin oldukça fazla olduğunu ifade edebiliriz. Rekabet bu kadar fazla iken, ürünlerin doğal olarak müşteriler tarafından keşfedilmesi zordur. Amazon reklamları ürünlerin öne çıkarılması ve daha fazla müşteriye ulaştırılması için çok önemlidir. Amazon reklamlarının birçok önemli faydası vardır. Bu faydalar aşağıdaki gibidir: 

 • Amazon reklamları ile birlikte ürünlerinizin ve markanızın daha fazla tanınır olmasını sağlayabilirsiniz. Ürünlerinizin hiçbir şey yapmadan keşfedilmesi, oldukça düşük bir ihtimaldir. Amazon reklamları ile birlikte ürünleriniz çok daha kolay bir şekilde keşfedilebilir. 
 • Bu reklamlarla birlikte daha geniş bir müşteri kitlesine erişiminiz mümkün olur. Buna ek olarak potansiyel müşterileriniz ile çevrimiçi bağlantı da kurabilirsiniz. 
 • Pek çok farklı reklam modeli olduğu için, müşterilerinize ve ürünlerinize en uygun reklam modellerini tercih edebilirsiniz. Markanıza uygun reklam modelleri sayesinde, yine daha fazla müşteri ve satış elde edebilirsiniz. 
 • Bütçeniz için en uygun reklam modellerini bulmanız ve bu reklam modelleri ile birlikte işletmenizi çok daha bilinir hale getirmeniz mümkün olur. Küçük bir işletme ve düşük bütçe için bile amazon reklamları mümkündür. 
 • Amazon reklamları daha hızlı optimize edilir. Böylece hedef kitleye doğru zamanda ve yerde ulaşabilirsiniz. 
 • Amazon reklamları sizlere gerçek zamanlı ölçüm imkanı verir. Elde ettiğimiz sonuçlara göre reklamların işe yarayıp yaramadığını görebilirsiniz. Reklam kampanyaları devam ettikçe de elde ettiğiniz verilerle birlikte bazı değişimler yapabilirsiniz. 

Amazon reklamları ile birlikte satışların artırılması mümkündür. Ancak bunun başarılı bir şekilde uygulanması için doğru reklam modellerinin tercih edilmesi gerekir. Amazon reklam modelleri neler ve özellikleri hakkında bilgi verdiğimizde, hangisini tercih etmeniz gerektiğine de karar verebilirsiniz. 

Amazon Reklam Modelleri Nelerdir?

Amazon reklam modelleri nelerdir ve hangi reklam modelleri ile daha fazla kullanıcıya erişim sağlanabilir sorusu çok fazla sorulmaktadır. Amazon farklı ürün ve satıcı grupları için farklı reklam modelleri sunmaktadır. Böylelikle her satıcıya hitap edebilmeyi hedefler. Amazon reklam modelleri ve bu reklam modellerinin detayları aşağıda yer almaktadır: 

Sponsorlu Ürünler (Sponsored Products)

Amazon sponsorlu ürünler en popüler reklam türleri arasında yer alır. Markalar ve işletmeler otomatik veya da manuel bir biçimde ürünlerini öne çıkmasını sağlar. Bu reklam modeli belirlendiğinde yapılması gereken öncelikle anahtar kelimeleriniz ile negatif anahtar kelimelerin belirlenmesidir. Sizlere kendi kriterlerinizi belirleme olanağı verir. Sponsorlu ürünler sayesinde, satıcıların ürünlerini satın almak için aktif olan müşterilerle buluşması mümkün olur. Müşterilerin kategori, ürün ve ilgi alanlarına göre hedeflenmesi sağlanır. Arama sonuçlarında ilk sıralarda sponsorlu ürünler yer alır. 

Sponsorlu Marka Programı (Sponsored Brands)

Amazon sponsorlu marka programı ile sayfanın en altında ve en üstünde reklamlarınız görünür. Bu özelliği ile birlikte doğal olarak sponsorlu ürünlerden farklıdır. Sponsorlu marka programının, sponsorlu ürünlerden bir diğer farkı ise banner alt başlığını kendinizin düzeltebilmeniz ve ürünlerinizi yan yana öne çıkarabilmenizdir. Sayfanın altında ve üstünde bannerlarınızda 3 farklı ürünü yan yana koyabilirsiniz. 

Sponsorlu marka programında da aynı şekilde anahtar kelime odaklı hedefler yapılır. Sponsored Brands ayrıca Amazon’da hazırladığınız özel sayfaya ve mağazanıza yönlendirme yapma gibi bir avantaj da sağlamaktadır. Bu reklam modeli ile birlikte, benzer ürünleri arayan potansiyel müşterilere ulaşmanız ve onların değerlendirmesini almanız mümkün olur. Bu açıdan da çok avantajlı ve sizlere yüksek geri dönüş sağlayan bir modeldir. 

Sponsorlu Görüntüleme 

Amazon sponsorlu görüntüleme bir diğer reklam modelidir. Bu reklam modeline göre ürünleriniz Amazon iç ve dış ortamlarda gösterilir. Belirli anahtar kelime ve ürün grupları için son derece etkili bir reklam modelidir. Bu reklam modeli ile birlikte ürünleriniz geniş müşteri kitlelerine tanıtılır ve satışlarınız artar. Yalnızca başarılı olmak için iyi bir strateji belirlenmesi ve bunun aynı şekilde başarılı bir şekilde optimize edilmesi gerekir. 

Amazon reklam türleri popüler olarak yukarıdaki gibidir. Bu reklam modelleri ya da türleri arasından, ürünleriniz için en uygun olanları seçmeniz ve bu reklamların avantajlarından yararlanmaya başlamanız gerekir. Amazon reklam modelleri ancak bu şekilde sizlere yüksek fayda sağlayacaktır. 

Sonuç 

Sonuç olarak amazon reklam modelleri ile birlikte işletmeleri ürünlerini geniş kitlelere ulaştırabilir. Amazon reklam dönüşlerini etkileyen pek çok unsur vardır. Bunlardan biri de hangi reklam modelinin tercih edildiğidir. Ayrıca tercih edilen reklam modelinin en iyi şekilde uygulanmış olması da yine önemli bir avantaj sağlayacaktır. Sizler de amazon üzerinden ürünlerinizi etkili bir şekilde müşterilere ulaştırmak ve daha fazla insanın sizleri keşfetmesini sağlamak istiyorsanız, bu reklam modellerini kullanabilirsiniz. Amazon reklam modelleri ile birlikte satışlarınızı destekleyin. Sizlere en uygun reklam modelleri ile birlikte Amazon gibi önemli bir platformda satışlarınızı büyük oranda artırabilirsiniz. Bu sizlere daha fazla müşteri ve daha fazla satış ve doğal olarak da kazanç getirecektir. Amazon reklamları ile ilgili olarak merak ettiğiniz tüm detaylar için de bizleri takip edebilirsiniz. Sizlere başta reklam modelleri olmak üzere pek çok konuda bilgi vermek için çalışıyoruz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top